Aikido 40 felett? – Szenior korosztály a tatamin

Aikido edzés, amikor már túl vagy a csúcson…

Az aikido egy harcművészet. Bár mindannyian hallottuk már, hogy ez azt jelenti, hogy az élet minden területére hatással kell lennie, és ez sokkal több, mint egy sor technika az ellenfelek legyőzésére, szerintem ennél többet kell jelentenie. Úgy gondolom, hogy azt kellene jelentenie, hogy értelmesen edzel, amíg az utolsó lélegzetedet ki nem leheled, vagy meg nem halsz öregkorodban. Úgy gondolom, hogy azt kellene jelentenie, hogy minden nap erősebbé tesz, függetlenül attól, ki vagy.

Sajnos gyakran látom, hogy idősebb kezdő tanulók… az 50-es, 60-as éveikben vagy idősebbek… elkezdenek edzeni, mert szeretik az aikido filozófiáját és környezetét, de gyorsan abbahagyják, mert úgy gondolják, hogy fizikailag nem bírják.

Amikor ez megtörténik a saját iskolánkban, úgy érzem, hogy valami fontosat nem sikerült átadnom nekik tanárként. Úgy gondolom, hogy gyakran az aikido gyakorlók egy eléggé egyoldalú példát állítanak fel arra, hogy milyen a jó aikido a kezdő tanulók számára.

Erős, erőteljes technikák, nagy ukemi és zuhanások, végtelen állóképesség és rugalmasság… ünnepeljük fiatal huszon- és harmincéves tanulóinkat, akik ezeket a tulajdonságokat mutatják, és nem gondolunk a következményekre azok számára, akik fizikailag soha nem lesznek képesek elérni ezeket. Egyszerűen fogalmazva, az idősebb tanulók nézik a fiatalabbakat, összehasonlítják saját teljesítményüket velük, és azt mondják maguknak, hogy egyszerűen „nem tudják megcsinálni”, és ennek eredményeként abbahagyják az aikidót.

Micsoda tragédia! Úgy hiszem, hogy mindössze annyi szükséges a helyzet megváltoztatásához, hogy ünnepeljük azokat az embereket, akik a saját korlátaikon belül teljesítenek, fejlődnek és demonstrálják az aikidó elveit. Úgy gondolom, hogy a tanároknak ösztönözniük kell az idősebb vagy fizikailag korlátozott tanulókat, hogy találjanak alternatív megoldásokat a gyakorlati helyzetekre, amelyek ugyanazt az elvárt eredményt hozzák, és lazítsanak az elvárásokon a hagyományos technikák tankönyvi kivitelezésére. Néhány tanuló csak álló vagy guggoló rögzítéseket lesz képes megcsinálni. Néhány tanuló soha nem lesz képes kezelni aki „betart” a technika végrehajtása közben. Néhány tanuló soha nem lesz képes gurulni vagy esni. De ez semmiképpen sem jelenti azt, hogy nem részesülhetnek az aikido előnyeiből, vagy nem fejlődhetnek a Művészetben.

A tanárok és a haladó tanulók feladata, hogy segítsenek az idősebb és fizikailag korlátozott tanulóknak megtalálni a nem hagyományos megoldásokat, hogy érezzék a „flowt”, és fizikailag úgy terheljék őket, hogy erősödjenek és növeljék állóképességüket, miközben másnap reggel fel tudnak kelni túlzott fájdalmak, gyengeségek vagy sérülések nélkül.

Amikor egy idősebb tanuló megtalálja a módját, hogy a saját korlátai között teljesítsen, példáját be kell mutatni a dojonak és elismerni az eredményeit. A dojo kultúrája lassan változik azzal, hogy jutalmazzuk azokat a példákat, amelyeket ápolni szeretnénk!

Hasonlóképpen az idősebb tanulókat is gyakran emlékeztetni kell arra, hogy ne hasonlítsák magukat a huszonévesekhez. Ehelyett arra kell ösztönözni őket, hogy ismerjék fel és emlékezzenek mindazokra a csodálatos előnyökre, amelyeket  az aikidótól kapnak , és hogy mindez hogyan befolyásolja ez mindennapi életüket. Ezt persze sokkal könnyebb mondani, mint megtenni… Tehát legközelebb, amikor egy átlagnál idősebb tanulóval vagy egy fizikai nehézségekkel küzdő tanulóval edzel, mindenképpen kérdezd meg tőlük, min dolgoznak és mit próbálnak elérni, és ne akard őket a saját elvárásaidhoz igazítani!

Nézd meg a hozzád legközelebbi helyszínt, vagy látogass el központi edzőtermünkbe, a Budamove Küzdősport Akadémiára Budakeszin.

És ha a saját dojodban is vannak jó példák erre,  kérlek oszd meg velünk!