Az aikidót, egy harcművész mester, Morihei Ueshiba alkotta meg, aki 1883 és 1969 között élt. Miután elsajátított több hagyományos harcművészetet, Morihei úgy döntött, hogy létrehozza saját rendszerét, melyet a béke művészetének nevezett el.
Az egész művészet körkörös mozgásokon alapul, amelyek energikusan összhangban vannak a támadó erejével. Alapvető filozófiája az volt, hogy a győzelem soha nem az ellenfél feletti vereség kifejezése, hanem inkább a saját belső viszályaink megoldása.
Ebben a cikkben igyekszünk segíteni mindazoknak, akik éppen most kezdenek bele az aikidó gyakorlásába.
A technikák a test egyensúlyára és a rugalmasságra összpontosító alapvető mozgásokat tartalmaznak. Az edzés által a tanulónak képesnek kell lennie teljes mértékben uralni elméjét, testét és mozdulatait, valamint fenntartani a nyugodtságot a testtartásában.
Az aikidó technikákat „lágyan”, egymásra odafigyelve hajtjuk végre, így a sérülések száma elenyésző.
Mint minden harcművészetnek, az aikidónak is megvannak a saját alapvető szabályai és követelményei a gyakorlásához. Kezdőként először meg kell tanulnod az alábbiakat:
Az első edzésre érkezz kényelmes ruhában. A legmegfelelőbb egy melegítőnadrág, egy póló, és egy papucs.
**A Keikogi vagy Gi**
Ez egy különleges öltözet, amelyet az aikido edzése során viselnek. A kialakítása biztosítja a mozgás szabadságát a kívánt irányba.
Az Aikido edzésben, mint a formális iskolákban, van egy osztályzati rendszer. Amikor csatlakozol, automatikusan fehér övvel kezded, amelyet a keikogivel együtt vásárolhatsz meg.
Általában úgynevezett rizsszövéses judo ruhát, és ritkábban karate ruhát használunk a gyakorláshoz.
Magyarországon több szakbolt is foglalkozik harcművészeti felszerelések árusításával, melyek jó kiindulási alapok lehetnek, de persze érdemes kikérni az edződ tanácsát, és szétnézni a neten, mielőtt rászánod magad a vásárlásra:
Ez egy másik speciális nadrág, amelyet aikido gyakorlatok során viselnek. Különböző klubok eltérő szabályozásokat alkalmazhatnak annak használatára. Az újonnan érkezők általában nem hordhatják, a legtöbb helyen, a fekete öv megszerzéséhez kötik viselését.
*Az aikido fokozatrendszere**
Az Aikido edzésen, mint a formális iskolában, van egy osztályzati rendszer.
Idővel, ahogy fejlődnek a készségeid és technikáid, más színű öveket kapsz, amelyek jelzik az aktuális szintet.
**Az övek különböző színei és a megszerzésük módjai a mi iskolánkban, a következők:**
10. kyu -kék öv , fehér csíkkal
8. kyu- piros öv , fehér csíkkal
6.kyu – barna öv fehér csíkkal
Felnőtt fokozatok:
Kezdő fokozatok:
Haladó fokozatok:
-Barna öv- 2. Kyu -Nikkyu
– Barna öv– 1. Kyu – Ikkyu
– Fekete öv – 1. Dan – Shodan
– Fekete öv – 2. Dan – Nidan
– Fekete öv– 3. Dan – Sandan
– Fekete öv– 4. Dan – Yondan
Az övek viselése fontos, mivel tájékoztatja a partnert a készségeidről.
Mint minden harcművészetben, az etikett nagyon fontos, amelyet ugyanolyan komolyan kell venni, mint a fizikai technikák megtanulását. Amikor a megfelelő etikett uralkodik, az egész dojo atmoszférája termékeny lesz az önismeret és az intuíció fejlődéséhez.
Meghajlás (Rei)
A japán kultúra szerves része a hajlongás, amelyet az emberek a tisztelet kifejezéseként gyakorolnak. Az aikidóban ez nemcsak tiszteletet, hanem megbecsülést és hálát is jelent.
**Ukemi**
Az ukemi, más néven eséstechnika, különféle gurulási stratégiákat foglal magában, amelyek elengedhetetlenek az aikidoban.
Na és persze haladóbb szinten:
**Fegyveres technikák az aikidóban**
Az aikidó alapvetően pusztakezes harcművészet, de főleg haladóbb szinten, különleges fa gyakorló fegyvereket is használunk, például:
– kés (Tanto)
– kard (Boken)
– bot (Jo)
Egy profi oktató segítségével többet is megtudhatsz az aikido technikáiról és azok legjobb végrehajtási módszereiről.
Nem kell, hogy fitt és fiatal legyél, 40 felett is bátran belevághatsz a gyakorlásba, várunk! Nézd meg a hozzád legközelebbi helyszínt, vagy látogass el központi edzőtermünkbe, a Budamove Küzdősport Akadémiára Budakeszin.